News

Slovensko na Marché du Film 2025: Nové príležitosti

V dňoch 14. – 22. mája 2025 sa Slovenská filmová agentúra zúčastnila jedného z najvýznamnejších filmových trhov sveta – Marché du Film, ktorý sa každoročne koná v rámci Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Cieľom účasti bolo reprezentovať slovenský audiovizuálny priemysel a činnosti Slovenskej filmovej agentúry, ako aj nadviazať nové medzinárodné kontakty a podporiť spoluprácu s producentmi a partnermi zo zahraničia.

Slovenská účasť

Slovensko bolo na trhu zastúpené v rámci česko-slovenského pavilónu, ktorý opäť poskytol spoločnú platformu pre prezentáciu filmových profesionálov z oboch krajín. Účasť zo Slovenska zahŕňala zástupcov Slovenského filmového ústavu, nezávislých producentov, distribútorov a členky Rady Audiovizuálneho fondu.

Pozoruhodné bolo aj zastúpenie slovenských producentiek v prestížnom programe Producers Network. Vera Lacková (Media Voice) sa zúčastnila vďaka podpore ERIAC – Európskeho rómskeho inštitútu pre umenie a kultúru. Michaela Kaliská (NINJA film) bola vybraná na základe úspechu svojho pripravovaného projektu Milovník, nie bojovník v minuloročnom Works in Progress v rámci KVIFF Eastern Promises.


Koprodukčný film v súťažnom výbere

Slovenská kinematografia bola prítomná aj v oficiálnom programe festivalu. Svetovú premiéru v sekcii Un Certain Regard mal film Karavan – koprodukčný projekt Slovenska, Česka a Talianska, ktorý je celovečerným debutom režisérky Zuzany Kirchnerovej. Scenár poetického roadmovie zaujal odbornú verejnosť už v roku 2021, keď bol zaradený do rezidenčného programu L’Atelier ako jeden z 15 najsľubnejších projektov sveta.


Medzinárodné rokovania a nové partnerstvá

Počas trhov absolvovala Zuzana Bieliková množstvo formálnych aj neformálnych stretnutí s producentmi, filmovými agentúrami, distribútormi a predstaviteľmi fondov z celého sveta. Zvlášť výrazný záujem o spoluprácu a nakrúcanie na Slovensku prejavili producenti z Poľska, Nemecka, USA, Kanady a Veľkej Británie. Tí sa konkrétne zaujímali o historické a prírodné lokality, ako sú hrady, zámky, kaštiele, vinice či lesné oblasti.

Rastúci záujem zaznamenala aj podpora z programu č. 5 Audiovizuálneho fondu, ktorá ponúka atraktívne možnosti najmä pre zahraničných partnerov. Slovensko sa čoraz častejšie dostáva do hľadáčika medzinárodných producentov ako konkurencieschopná a vizuálne zaujímavá filmová destinácia.

Pozitívnym signálom boli aj stretnutia so zástupcami medzinárodných filmových trhovFeira de Valladolid (Španielsko), Production Marketplace (Busan) a TIFFCOM (Tokyo) – ktorí prejavili záujem o budúcu účasť Slovenskej filmovej agentúry a ponúkli zvýhodnené podmienky pre jej prezentáciu.


Odborný program a diskusie

Zuzana Bieliková sa aktívne zapojila do odborného programu a viacerých diskusií zameraných na kľúčové výzvy v oblasti filmovej produkcie.

Panel #EUFCN „Capitalizing on Collaboration: Harnessing the Power of Film Commissions in Europe“ predstavil úspešné príklady spolupráce medzi filmovými komisiami a producentmi. Medzi rečníkmi boli Solveig Sigmond Ræstad (Midgard Film Commission Norway), Marijana Stoisits (Vienna Film Commission), Christiane Krone-Raab (Berlin Brandenburg Film Commission) a Markus Bensch (Studio Babelsberg Motion Pictures GmbH). Panelisti zdôraznili, ako efektívna spolupráca medzi producentmi a filmovými komisiami môže prispieť k reálnym zmenám v miestnych komunitách, podporiť regionálne ekonomiky a posilniť udržateľnosť audiovizuálneho sektora v celej Európe.

Global Film Commission Network Summit (AFCI) pri príležitosti 50. výročia spojil filmových komisárov z celého sveta, pričom sa diskutovalo o témach ako udržateľnosť, podpora komunít a rozvoj screen turizmu. Predstavená bola aj nová príručka „Best Practice Guide in Screen Tourism“, ktorá poskytuje konkrétne nástroje na nastavovanie udržateľných stratégií v oblasti filmového turizmu – téma, ktorá je čoraz dôležitejšia aj pre Slovensko.


Spolupráca a strategické iniciatívy

Počas festivalu sa uskutočnilo aj stretnutie členov EUFCN, v rámci ktorého prebehla diskusia so zástupcami European Producers Club a EAVE o možnostiach nakrúcania alebo koprodukcie.

Na generálnom zhromaždení EFAD sa riešili organizačné a finančné záležitosti európskych filmových agentúr. Pri príležitosti 10. výročia EFAD prebehli viaceré panelové diskusie s účasťou zástupcov CNC, Európskej komisie a Európskeho parlamentu. Na jednom z panelov vystúpila aj Dagmar Sedláčková, koproducentka filmu Karavan, ktorá vyzdvihla koprodukčné vzťahy medzi Slovenskom a Českou republikou.

 

Foto kredit: EUFCN, AFCI

Dátum: 26.05.2025