Filmová infraštruktúra na Slovensku

Filmová infraštruktúra na Slovensku

Od roku 1996 do roku 2004 sa na Slovenku nakrúcalo niekoľko významných filmových a televíznych produkcií. Medzi nimi bolo napríklad Dračie srdce (1996), fantasy film z produkcie Raffaella De Laurentis z Universal Pictures; Kull dobyvateľ (1997), ďalší fantasy film od rovnakého talianského producenta, Peacemaker (1997), akčný triler s Nicole Kidman a Georgom Clooneym v hlavných úlohách, jeden z najväčších amerických projektov nakrútených na Slovensku; Za nepriateľskou líniou (2001), vojnový triler s Geneom Hackmanom a Owenom Wilsonom; Povstanie (2001), televízny film pre náročných z produkcie štúdia Warner Bros; a dva projekty z produkcie kanálu Hallmark, televízna adaptácia románu Borisa Pasternaka Doktor Živago (2002) a hororová klasika od Mary Shelley, Frankenstein (2004).

Už v tom čase Slovensko vedelo ponúknuť jedinečné a zaujímavé lokácie. Nie len prírodné prostredie, ale aj historické pamiatky, ktoré slúžili ako ideálne „filmové dekorácie“. Medzi najvyhľadávanejšie miesta patrí Bratislava, Košice, Vysoké Tatry a slovenské hrady, zámky a kaštiele, najmä Oravský hrad, Spišský hrad, ruiny hradov Strečno, Červený Kameň, a iné.

V jeseni roku 2014 odštartoval Slovenský audiovizuálny fond novú podpornú schému na základe dotácie 20 % oprávnených výdavkov, aby podporila záujem o produkciu audiovizuálnych diel na Slovensku, rozvoj infraštruktúry miestneho audiovizuálneho priemyslu a zvýšenie konkurencie v medzinárodnom priestore. Vďaka finančnej podpore sa na Slovensko zahraniční filmári radi vracajú. Na Slovensku sa nakrúcalo niekoľko kvalitných televíznych seriálov, napríklad Marco Polo 2 (2014), Hanna (2018), a koprodukcia minisérie Mária Terézia (2016), o živote rakúsko-uhorskej panovníčky, ktorú režíroval Robert Dornhelm. Stála viac domácich i zahraničných filmárov vyhľadáva ikonické lokácie socialistickej architektúry z druhej polovice 20. Storočia. Objavili sa napríklad v Hollywoodskom hite s Jennifer Lawrence, Red Sparrow (2018).

Slovensko ponúka na malej ploche veľkú rozmanitosť biotopu, a tiež aj budovy s historickou hodnotou, dostupnú dopravu, a čo je najdôležitejšie, všetko je blízko. Slovenské produkčné spoločnosti poskytujú zahraničným producentom komplexné služby, čo sa týka filmových štábov, hercov, kastingu komparzistov, produkčných zariadení, rekvizít a kostýmov, prepravy, ubytovania, stravy, atď. Jednou z výhod je samozrejme aj mimoriadne vyškolená a profesionálna pracovná sila, jazykovo všestranná a vo všeobecnosti cenovo dostupná, v porovnaní s inými Európskymi krajinami. Slovensko je preto filmármi zo zahraničia považované za krajinu so zaujímavými exteriérmi, skúsenou pracovnou silou, nízkymi cenami za prenájom priestorov a pomerne veľkou anonymitou, čo priťahuje zahraničných hercov i umelcov.

Väčšina požičovní technického vybavenia sa nachádza v Bratislave. Na Slovensku ponúkame prenájom najmodernejšieho filmárskeho vybavenia, gripov, generátorov, kamier a fotoaparátov, zvukového vybavenia, svetiel a žeriavov. Vybavenie je však možné vypožičať i zo susedných krajín (napr. Česká republika, Maďarsko alebo Rakúsko).

Slovensko takisto ponúka všetky štandardné zariadenia a výbavu na postprodukciu, vrátane zvukovej postprodukcie, farebného gradingu, strihu, vizuálnych efektov, animátorov v 3D/2D prostredí a profesionálov v oblasti nahrávania a masteringu nominovaných na Oskara.

Ponúkame aj lokálne kastingové služby. Herci a komparz hovoria zvyčajne plynulo po anglicky a sú prevažne europoidnej rasy (s alpskými, severskými, stredozemnými a adriatickými črtami). V obmedzenom množstve sú dostupné aj osoby ázijského, indického a afrického pôvodu, avšak v porovnaní s väčšinou západnej Európy je ich počet malý.

FILMOVÝ PRIEMYSEL NA SLOVENSKU

Populácia: 5.45 m (2021)
Návštevnosť kín: 1,846,715 (2021)
Návštevnosť kín na obyvateľa: 0.34 (2021)
Obrat kín: 11,125,296 € (2021)
Počet premietacích plátien: 289 (2021)
Digitálne premietacie sály: 208 (2021)
Priemerná cena lístka v EUR: 6.02 € (2021)
Počet SK celovečerných filmov: 26 (2021)
Celková suma podpory filmového priemyslu v roku 2021: 5,585,009 €

Slovensko je členom: