News

Slovenské filmy na MFF Benátky

Slovenská audiovízia bude mať na 76. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Benátky (28. 8. – 7. 9. 2019) po rokoch hneď dvojité zastúpenie. V hlavnej súťaži bude uvedený koprodukčný film režiséra a producenta Václava Marhoula Pomaľované vtáča a v súťažnej sekcii  Orizzonti sa predstaví krátky animovaný film režisérskej dvojice David Štumpf a Michaela Mihályiová SH_T HAPPENS.

Filmová adaptácia svetoznámeho románu poľského spisovateľa Jerzyho Kosińského vznikla ako česko-slovensko-ukrajinská koprodukcia. Pomaľované vtáča rozpráva príbeh o chlapcovi, ktorého v snahe uchrániť pred vyhladzovaním Židov posielajú rodičia k príbuznej na vidiek kdesi vo východnej Európe. Chlapcova teta však nečakane umiera, a tak je dieťa nútené samo sa pretĺkať nepriateľským svetom. Vo filme  účinkujú herecké hviezdy ako Stellan Skarsgaard, Harvey Keitel, Udo Kier alebo Barry Pepper. Slovenský koproducent spoločnosť PubRes získala pre film finančnú podporu z Audiovizuálneho fondu vo výške 180 000 Eur, ako aj koprodukčnú spoluúčasť Rozhlasu a televízie Slovenska. Pomaľované vtáča sa nakrúcalo aj na Slovensku v pôsobivých exteriéroch či v reálnych priestoroch viacerých architektonických pamiatok.

V súťažnej sekcii Orizzonti bude Slovensko zastupovať krátky animovaný film SH_T HAPPENS v réžii slovenských animátorov Davida Štumpfa a Michaely Mihályiovej. Vznikol ako česko-slovensko-francúzska koprodukcia a Audiovizuálny fond podporil jeho vývoj aj produkciu celkovou sumou 22 500 Eur.

Pri najstaršom filmovom festivale sa koná tiež 6. ročník Venice Gap-Financing Market, podujatia určeného filmovým profesionálom, na ktorom sa počas troch dní predstaví celkovo 51 celovečerných projektov z celého sveta. Medzi inými aj hraný film Šarlatán (r. Agnieszka Holland) a animované Moje slnko Maad (r. Michaela Pavlátová).

Slovenská kinematografia bola na benátskom festivale prítomná už od jeho vzniku. Na prvom ročníku Biennale di Venezia v roku 1932 sa premietal film Karola Plicku Po horách, po dolách.  Jeho ďalší film Zem spieva získal v roku 1934 na festivale cenu „Pohár mesta Benátky“ za najlepšiu réžiu v rámci kolekcie štyroch československých filmov. Slovenský film Pieseň o sivom holubovi režiséra Stanislava Barabáša sa v programe benátskeho filmového festivalu objavil až neskôr v roku 1961. V roku 1972 festival uviedol slovenský film Ľalie poľné v réžii Ela Havettu a v roku 2009 na festivale predstavila Mira Fornay v súťažnej sekcii filmových debutov svoj hraný film Líštičky.

Najčastejšie zastúpeným slovenským režisérom na festivale v Benátkach bol Juraj Jakubisko. V roku 1968 festival uviedol jeho filmovú poviedku Zbehovia z dlhometrážneho hraného filmu Zbehovia a pútnici a Jakubisko za ňu získal cenu Little Lion určenú pre mladých umelcov. V roku 1983 bol v hlavnej súťaži benátskeho festivalu uvedený Jakubiskov film Tisícročná včela, ktorý získal na festivale ocenenia Golden Phoenix a Catholic Award. O tri roky neskôr sa na festivale premietala Jakubiskova filmová rozprávka Perinbaba s Giuliettou Masinou v hlavnej úlohe a v roku 1989 sa na festivale zúčastnil s filmom Sedím na konári a je mi dobre.

Dátum: 13.08.2019