News

Filmovanie na Slovensku pokračuje

SFA navštívila nakrúcanie nového filmu Juraja Lehotského „Potlesk“ a spýtala sa hlavného predstaviteľa filmu Bartosza Bielenia na jeho skúsenosti s filmovaním na Slovensku.

Aké máte skúsenosti s filmovým štábom na Slovensku?

Sme tu ako rodina. Nakrúcame s malým štábom, ktorý odvádza skvelú prácu. Sme medzinárodný tím a je to zaujímavé, pretože herec, ktorý hrá môjho brata, je Čech (Vojtěch Zdražil), štáb je slovenský a ja som Poliak. Niekedy, keď spolu sedíme a rozprávame sa, hovoríme aj tromi rôznymi jazykmi, ale vlastne si rozumieme. Najmä pri fľaši vína ...

Našiel ste si medzi nakrúcaním čas na prechádzku po Bratislave?

Áno, bol som sa poprechádzať - bol som v bratislavskom Starom Meste a je to pekné a veľmi útulné miesto. Bolo to oveľa krajšie, keď bolo slnečné, teplé počasie a prichádzala jeseň so svojimi krásnymi farbami.

Cítite rozdiel medzi nakrúcaním teraz a pred pandémiou?

Všetci sme teraz vďačný za každý deň! Cítime, že každý filmovací deň je ako výhra v lotérii, keď nedostaneme Covid-19. Som veľmi prekvapený, že už sme takmer v polovici filmu. Testujeme sa a každý sa na nakrúcaní chová zodpovedne.

Môžete nám povedať niečo bližšie o filme a o vašej postave?

Scenár je naozaj nádherný. Keď som si ho prvýkrát prečítal, bol som ohromený - je to veľmi jednoduchý a jemný príbeh o živote, o snoch o sláve a bohatstve a o poznaní, že šťastie je niekde inde. Príbeh je vlastne starý ako ľudský svet a videli sme ho už mnohokrát, ale Juraj ho rozpráva krásnym a nežným spôsobom.

Vraj ste sa kvôli tejto úlohe musel naučiť rozprávať po slovensky a nemecky a hrať na violončelo.

Uvidíme, ako to dopadne. Bola to tvrdá práca a náročné skúšanie. Napríklad pochopiť rozdiel vo výslovnosti medzi „Mama ochorela“ a „Mama ohorela“. Len s touto jednou vetou sme strávili asi 40 minút. Viete, naozaj je v tom rozdiel... (Bartosz sa smeje). Ľudia však hovoria, že mám roztomilý prízvuk. Spolieham sa na Juraja a musím mu dôverovať. Prvý týždeň bol pre mňa veľmi stresujúci, pretože som bol bez svojich obvyklých vyjadrovacích prostriedkov - jedným z nich je jazyk a nevedel som ani hrať na violončelo. Cvičil som každý deň 5-6 mesiacov. A potom som sa dozvedel, že nakrútime každý záber vcelku. To bola pre mňa opäť veľká nevýhoda, pretože nemôžeme klamať a ukazovať prsty niekoho iného. Celý čas som to len ja. Je tu veľa vecí, ktoré sú náročné, ale zvládame to a veríme, že urobíme dobrý film.

Prajeme Vám veľa šťastia a ďakujeme za rozhovor!

SFC

Bartosz Bielenia je predstaviteľom hlavnej postavy nového filmu Juraja Lehotského „Potlesk“. Bartosz sa narodil v roku 1992 a študoval herectvo na krakovskej filmovej škole, začínal ako divadelný herec a je známy tým, že stvárňuje shakespearovské postavy. V roku 2012 debutoval na televíznej obrazovke a v roku 2015 sa na filmové plátna dostal jeho prvý celovečerný film s názvom DISCO POLO. Odvtedy ho pravidelne obsadzujú poľskí režiséri, účinkoval v prvom poľskom seráli pre Netflix v réžii Kasie Adamik a Agnieszky Hollandovej - 1983. V roku 2019 stvárnil hlavnú postavu vo filme Corpus Cristi režiséra Jana Komasu. Film bol nominovaný na OSCARa za najlepší medzinárodný hraný film. Úloha priniesla Bartoszovi množstvo ocenení vrátane prestížnej ceny Zbyszeka Cybulského (2019), ktorá sa udeľuje najlepším mladým hercom. V roku 2020 získal cenu European Shooting Star pre najlepšieho mladého európskeho herca.
Dátum: 19.10.2020