News

Lokácie, ktoré rozprávajú príbehy

Veľkolepé, zvláštne, tajomné miesta. Hľadáte jedinečné lokácie s autentickou atmosférou, ktoré samy rozprávajú príbehy?

Pozrite si nové prírastky v našej databáze lokácií. Nájdite tú správnu lokáciu pre váš film!

Sobranecké kúpele

Tieto opustené kúpele sa nachádzajú na východnom Slovensku neďaleko mesta Sobrance. Ako vyplýva z rôznych historických prameňov, história liečebných kúpeľov Sobrance je bohatá. Najstarší doklad o kúpeľoch je z roku 1336. V kronike grófa Staraya sa spomínajú ako „Slané liečivé studničky“ a už vtedy nimi mnísi „Červených čapíc“ liečili chudobných. Kúpeľnú liečivú vodu analyzovali a propagovali odborníci v 19. storočí. Úspešnú 150-ročnú prevádzku kúpeľov náhle prerušila druhá svetová vojna, kedy kúpele takmer zrovnali so zemou nálety. Dnes sa liečivá voda využíva v miestnej nemocnici.

Huta Etelka

Huta Etelka je nazývaná železným srdcom Gemera a je jednou z najkrajších vysokých pecí na Slovensku. Etelka mala výšku 11 metrov, objem 60 m3, stĺpovú konštrukciu a otvorenú pec. Závod aktívne pracoval až do roku 1907. Dnes je technickou pamiatkou. Niektoré neziskové organizácie ho plánujú zrekonštruovať v spolupráci so Zväzom baníckych spoločností a cechov Slovenska.

Veľký lom

Názov obce vraj vznikol podľa toho, že prví osadníci, ktorí sa živili  a  poľnohospodárstvom  a chovom dobytka, museli najskôr vyrúbať les. Zažili však veľkú živelnú pohromu – obrovskú víchricu, ktorá povyvaľovala stromy v lese.  Obyvatelia potom podľa tejto udalosti  nazvali svoju obec ako -  Veľký Lom.

#filminslovakiagoodidea

 

Dátum: 09.05.2022